Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича

Чергова перемога українських сил: у Харкові відновлено Пам’ятний знак загиблим воїнам УПА

Зусиллями української громадськості Харкова у міському Молодіжному парку відновлено Пам’ятний знак загиблим воїнам Української повстанської армії (УПА).

Історія Пам’ятного знаку УПА в Харкові є доволі драматичною. З часу його відкриття у жовтні 1992 року над пам’яткою було вчинено понад 100 актів вандалізму, ініціаторами яких були антиукраїнські сили. Пам’ятник обливали фарбою, били кувадлами, обстрілювали з вогнепальної зброї, вибухівкою підривали фундамент, викрадали основні композиційні елементи тощо. Проте українська громада Харкова щораз знешкоджкувала дії вандалів й послідовно збирала ресурси для повноцінного відновлення єдиного на Східній Україні пам’ятника воїнам Української повстанської армії.

Зокрема у серпні 2021 року для реконструкції основної частини монументу було придбано камінь у Лезниківському кар’єрі на Житомирщині, де розробляють високоякісні поклади граніту.

У вересні 2021 профільними спеціалістами було проведене експертне обстеження уцілілої частини пам’ятника. Виявивши, що старий фундамент внаслідок дії вибуху не може бути використаний для нового пам’ятного знаку, було спроектовано і залито новий капітальний фундамент. Так, для спорудження основи зв’язану спеціальним способом арматуру залили 5,5 кубомерами бетону маргки Б-40.

Нині Пам’ятний знак УПА відновлено з ретельним дотриманням концепції максимально точного відворення зруйнованої частини пам’ятки.

Здійснено упорядкування навколішньої території, реконструйовано земельний пагорб навколо кам’яної брили.

Загалом, завдяки цілеспрямованій технічній роботі фахівців і активній ресурсній підтримці з боку громадськості ініціатива з відновлення у Харкові Пам’ятного знаку загиблим воїнам УПА успішно зреалізувалася й стала прикладом переможної консолідації українських сил краю.

Урочисте відкриття відновленого Па’ятного знаку УПА в Харкові заплановане на 11:00 25 грудня 2021 р. Б.

Запрошуються усі небайдужі громадяни!

Павло Клененко, Харків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *