КОБЗАРСЬКА ТРІЙЦЯ-2014
7–8 червня 2014 року в Києві відбувся Сьомий фестиваль української епічної традиції «Кобзарська трійця-2014».
Заходи відбувалися на території Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара». Організаторами виступив Кобзарський Цех і Музей Івана Гончара.
Серед учасників фестивалю – сучасні виконавці традиційного кобзарського репертуару, майстри музичних інструментів із Києва, Львова, Черкащини, Полтавщини, Одеси, Харкова.
Розпочався фестиваль майстер-класами з виготовлення традиційних кобзарських інструментів, традиційного кобзарювання на території музею.
За деякий час фестивальна програма перенеслася до музейного актового залу, де розпочалась наукова конференція на актуальні для середовища науковців, дослідників, виконавців на співоцьких інструментах (кобзі, бандурі, колісній лірі, гуслах, гудку тощо) теми. Зокрема, наукове повідомлення Володимира Кушпета про давні строї кобзи і бандури з демонстрацією деяких взірців традиційного репертуару викликало чи не найбльший резонанс серед присутніх.
Доповідь харківського дослідника Назара Божинського щодо описів традиційних кобзарських інструментів у епістолярній спадщині Порфирія Мартиновича відкрила слухачам багатоманіття конструкцій музичних інструментів, які використовувалися в середовищах українських мандрівних співців-музикантів. Інший харківський дослідник, Костянтин Черемський, у цікавому й добре проілюстрованому візуальним та аудіоматеріалами виступі, розкрив значення відомого кобзаря Петра Древченка та його творчої спадщини для розвитку кола сучасного кобзарства.
Завершилась конференція відкриттям виставки, присвяченої музичним інструментам, що входили до ансамблів Троїстої музики в різних областях України. Коментаторами цієї виставки стали її ініціатори – професор Михайло Хай та Катерина Міщенко (Київ).
Продовжився фестиваль великим концертом, у якому взяли участь виконавці з різних областей України, зокрема Михайло Хай (Київ), Лайош Молнар (Львів), Михайло Коваль (Черкащина), Олександр Тріус (Ромен), Максим Трубніков (Одеса), Андрій Лащук (Рівне), Тарас Силенко (Київ), Ждан (Київ), Павло Моргунюк (Київ), Кость Черемський (Харків).
Завершилася програма першого дня фестивалю «Кобзарська Трійця» традиційними танцями на музейному подвір’ї.
Наступний фестивальний день, 8 червня, розпочався зі Служби Божої у храмі святого апостола Іоанна Богослова, що на території Свято-Михайлівського собору.
Після святкової літургії відбулося довгоочікуване для цехових братчиків традиційне висвячення кобзарських інструментів.
Після висвячення – традиційне кобзарювання біля церкви.
Згодом кобзарська громада рушила до пам’ятного знаку кобзарю (який знаходиться недалеко від Михайлівського собору) щоби спільно помолитися за померлими кобзарськими панотцями і цехмайстрами.
За деякий час програма фестивалю «Кобзарська Трійця» продовжилася в Музеї Івана Гончара кобзарюванням братчиків біля музейної брами.
Програма другого фестивального концерту була особливо насиченою та цікавою. Акцент у ній було взято на демонстрацію епічного спадку в його нинішньому осмисленні та інтерпретуванні сучасними виконавцями. Наперекір існуючим упередженням щодо епічного жанру, аудиторія уважно й приязно сприйняла кобзарські рецитування, класичні народні думи. Серед учасників другого фестивального концерту: Юрко Фединський (Полтавщина), Едуард Драч (Київ), Ярослав Крисько (Львів), Тарас Компаніченко (Київ), Юрко Авдєєв (Київ), Назар Божинський (Харків), Євген Макоцьоба (Київ), Сергій Чурай (Київ-Харків).
Завершився фестиваль «Кобзарська Трійця-2014» традиційними народними танцями на подвір’ї музею.
Павло Клененко, Київ
докладний фотозвіт про “Кобзарську Трійцю-2014” дивись:
https://plus.google.com/photos/109618511984287585424/albums/6023719453254931009
- tweet_trim_url_2:
- http://khotkevych.info/fond/?p=1181